Haber

Ankara’da Onur Yürüyüşü davası devam ediyor

CEREN BALA TEKE

ankara Geçen yıl İstanbul’da düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanların ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan yargılandıkları davanın ikinci duruşması görüldü. Polisin duruşma salonundan çıkarılması talebi hakim tarafından reddedildi.

ankara 5 Temmuz 2022’de Tunalı Hilmi Caddesi’nde düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 42 kişiden 19’u 11 Mayıs’ta ikinci kez hakim karşısına çıktı. Yürüyüşte gözaltına alınan ve haklarında ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan dava açılan 12 kişinin yargılanmasına bugün Ankara 52. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

12 sanık ve 15 avukatın katıldığı duruşmaya Kaos GL, Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, 17 Mayıs Derneği, Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER), UniKuir, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’ndan temsilciler katıldı. Avukatlar, mahkeme salonundaki polislerin dışarı çıkarılmasını talep etti. Hakim, güvenlik nedeniyle bu talebi reddetti.

Duruşmada savunma yapan sanıkların tamamı, tutuklulukları sırasında ve sonrasında ağır şiddete maruz kaldıklarını ve cinsel işkence ile tehdit edildiklerini söyledi. Dava, kalan savunmaların alınması için 28 Eylül’e ertelendi.

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu