Haber

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli Kentsel Dönüşüm Çalışmalarını Tanıttı

Avcılar Belediyesi Başkanı Av. Turan Hançerli kentsel dönüşüm çalışmalarını yerinde tanıttı. 5 yıllık görev süresi boyunca uyguladığı Avcılar dönüşüm modelini anlattı.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, 5 yıllık görev süresi boyunca ilçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını tanıttı. 1999 depreminden sonra 20 yılda yapılan kentsel dönüşümün 4 katını 4 yılda gerçekleştirdiklerini belirten Hançerli, yaklaşık 100 bin vatandaşımıza güvenli konut sağladıklarını söyledi. İlçenin çeşitli mahallelerinde tamamlanan, devam eden ve çalışmaların yürütüleceği mahalleler gazetecilere tanıtıldı. Tanıtım programına Önder Hançerli’nin yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Erol Şahin ve Tuna Yüksel’in yanı sıra Kentsel Dönüşüm Müdürü Köksal Koçhan ve AVBEL Genel Müdürü Gökhan Boztaş da eşlik etti. Firuzköy Atatürk Stadyumu’nun yanında inşaatı devam eden ‘Dönüşüm Mahallesi’, kentsel dönüşümde evlerini yenilemek isteyen, kiralayacak yer bulamayan veya kirasını karşılayamayan 47 ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak. Gazeteci heyeti, doğal afetlere hazırlıklı olan mahalleyi gezdi.

“2019 yılında seçilir seçilmez Avcılar’ın ilk konusunu deprem olarak tanımladık ve depreme dayanıklı bir şehir inşa etmek için çalışmalara başladık.”

Avcılar’da kentsel dönüşümün yüzde 50’sini tamamladıklarını belirten Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Avcılar 1999 depreminde en çok zarar gören ilçelerden biri. 216 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir süreçti. Deprem İstanbul’da olmadı ama İstanbul’da da oldu.” Yıkımlar yaşandı. Türkiye’mizin, İstanbul’umuzun, Avcılar’ımızın depreme hazır olmadığını biliyoruz. 2019 yılında seçilir seçilmez Avcılar’ın ilk sorununu deprem olarak tanımladık ve depreme dayanıklı bir şehir inşa etmek için çalışmalara başladık. Dört buçuk yıl gibi bir sürede bu caddenin neredeyse tamamı yenilendi. En değerli özelliği şudur. Yerinde dönüşümdür, yani komşuları değiştirmez. Kentsel dönüşümden yararlanan bina sayısı 2 bin 70’i, bağımsız bölüm sayısı ise 20 bini aşarak 25 bine ulaştı. Yani 100 bin Avcılar sakini kentsel dönüşüm kapsamında Avcılar modeli kapsamında güvenli, dayanıklı yapılara imza attı. Yüzde 50’yi geçtiğimizi düşünüyoruz. Süreçlerin yüzde 50’sini tamamladık. Ama devam ediyoruz, devam edeceğiz, devam etmek zorundayız. Önümüzdeki dönemde çok hızlı, yerinde ve istekli bir dönüşüme önem vermemiz gerekiyor. Söz verdik. 2029 yılına gelindiğinde Avcılar’da riskli yapı kalmayacak. Artık tüm mahallelerimizde kentsel dönüşüm süreci başladı diyebiliriz. Çok yol kat ettiğimiz mahallelerimiz var. “Merkez Mahallemiz, Ambarlı İlçemiz ve Denizköşkler İlçelerimizde büyük bir yol kat ettik” dedi. – İSTANBUL

erfelekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu