Teknoloji

Google Lens Yakında Doktorların El Yazısını Okuyabilecek

Uzun yıllardır internette ve arkadaş çevrelerinde en çok şaka yapılan doktor el yazısı ülkemizde o kadar klişeleşmiş durumda ki toplum içinde kötü şeyler yazanlara mahsustur. Doktor el yazısı gibi” kelimesini kullanmaya başladı. Hatta ülkemizdeki bazı eczacılar bu yazıları okuyamıyor. hatta barkodlu reçete sistemine geçildi . Elbette bu okunamayan el yazıları sadece ülkemizin sorunu değil.

Google ise bugün Hindistan’da düzenlediği etkinlikte bu sorunu tarihe gömecek yeni bir özelliği tanıttı. Artık kimsenin Google Lens ile okuyamadığı bu makaleler yapay zeka yardımıyla “deşifre edilecek”(!)

Eczacılarla geliştirildi

Google’ın “İsviçre Çakısı” uygulaması olan Google Lens, birçok özelliğin yanı sıra kolay metinleri de algılayabiliyordu. Bugün Hindistan’da düzenlenen Google etkinliğinde, karmaşık el yazısını algılayabilme Lens’e yapay zeka modülü entegre edileceği açıklandı. Bu yapay zeka tüm el yazısını çözmek için geliştirilmiş olsa da projenin asıl amacı Doktor el yazısını ve ilaç isimlerini tespit ettiği bildirildi.

Hindistan’da düzenlenen etkinlikte, özelliğin şu anda erken test aşamasında olduğunu ancak yine de çok iyi çalıştığını açıkladılar. Ayrıca özelliğin nasıl çalıştığına dair kısa bir görsel de yayınlandı. Şirketin Hindistan CEO’su Ashwini Vaishnaw, etkinlikte bu yapay zekanın geliştirilmesi için açıklamalarda bulundu. eczacılar, doktorlar ve diğer sağlık profesyonellerinin yanı sıra el yazısı zayıf olan kişiler. çalıştıklarını açıkladı.

Özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı henüz açıklanmasa da yapay zeka tabanlı bu tarz yazılımlara en azından ilk etapta çok fazla güvenilmemeli ve İlaç alırken ne olursa olsun doktorunuza ve eczacınıza danışmanızı öneririz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu