Haber

Bakan Fidan’dan Suriye açıklaması

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde “14. Büyükelçiler Konferansı’nın açılış töreninde konuştu.

Bakan Fidan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Siber uzay ve yapay zeka başta olmak üzere çığır açan teknolojiler, geliştirme alanında fırsatlar sunuyor. Söz konusu teknolojiler de kötüye kullanılabilir. Söz konusu krizlerin böyle devam edemeyeceğini tarih bize acı gerçeklerle göstermiştir.

Değerli büyükelçiler, Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk Yüzyılına adım atıyoruz. Küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıran, barış ve istikrar üreten etkili bir sistem kurmak için diğer ülkelerle birlikte çalışacağız. Büyük değişikliklerin sabır gerektirdiğini bilerek yolumuza devam edeceğiz.

Ukrayna savaşının bitmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Karadeniz’de sükûneti korumak ana önceliğimiz olacaktır. Tahıl girişiminin yeniden canlandırılması için girişimlere devam edeceğiz.

SURİYELİLERİN DÖNÜŞÜ

Suriye’deki çatışmanın siyasi bir süreçle çözülmesinin ana savunucusu olmaya devam edeceğiz. Suriye’ye inançlı ve onurlu dönüşleri hızlandıracağız.

Tüm kurumlarımızla ülkemizde ve bölgemizde terör örgütlerine ve arkalarındaki güçlere göz açtırmayacağız, boşluk bırakmayacağız, nefes almalarına izin vermeyeceğiz.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan ile ihtilaflı konularda mevcut dostluk ortamını koruyacağımıza inanıyoruz. Milli davamız Kıbrıs konusundaki duruşumuz nettir. Eşitlik temel politikamızdır…

Ege ve Doğu Akdeniz’de hak ve menfaatlerimizi korumaya devam edeceğiz.

‘AB, TÜRKİYESİZ KÜRESEL BİR AKTÖR OLAMAZ’

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecindeki başarısızlığı stratejik körlüktür. Yeni dönemde Türkiye – Avrupa Birliği ilişkilerine vizyoner bir bakış açısıyla yaklaşmak ve tam üyelik perspektifiyle süreci canlandırmak önemlidir.

AB’nin Türkiye olmadan küresel bir aktör olamayacağını bir kez daha vurgulamak isteriz.

Bazı NATO ülkelerinin Suriye ve Irak’ta PKK ile işbirliğine son verme davetini yineliyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu