Haber

Kılıçdaroğlu, depremin olduğu ilk gün CHP Genel Merkezi’nde kurulan Afet Koordinasyon Merkezi’ne gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın başkanlığında depremin ilk günü Genel Merkez’de kurulan CHP Afet Uyum Merkezi’ne giderek çalışmalar hakkında bilgi aldı. CHP Afet Koordinasyon Merkezi’ne 27 bin 802 çağrıyı cevaplayarak AFAD yetkililerine haber verdiklerini belirten Ahmet Akın, Kılıçdaroğlu’na, “Buradaki arkadaşlarımız gerçekten büyük bir özveriyle yardım etmeye çalışıyorlar. Müjdelerini alıyoruz. Bir çocuğu daha kurtarmanın mutluluğunu yaşadılar. çabalarıyla” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından CHP Genel Merkezi’nde meydana gelen depremin ilk günü kurulan Afet Koordinasyon Merkezi’ne giderek rapor aldı.

Afete Uyum Merkezi Başkanı Ahmet Akın, Kılıçdaroğlu’na bilgi verdi.

“ŞİMDİ BÜYÜK MİKTARDA GÖMLEK İSTEYİN”

Depremin ardından hızla çalışmalara başladıklarını ifade eden Akın, “O andan itibaren 24 saat esasına göre çalışıyorlar. Parti Meclisi üyelerimizden harmoniler hazırladık. Genel Merkez kadromuz, kadın kollarımız, gençlik kolları ve grup danışmanları… Herkes burada Bir de gönüllü arkadaşlarımız, üniversiteden arkadaşlarımız… Şu an itibariyle 27.802 çağrıyı cevapladık.Bu çağrıları AFAD’a, yetkililere ve ilgililere bildirdik.Karşılıklı sonra. AFAD ile teyit.Burada enkaz kaldırma taleplerinin çoğu geliyor.’Ses geliyor’ deniliyor, genel olarak enkaza döndü.Yardım, erzak.Isıtıcı ve kefen talebi büyük bir boyuta geliyor. şu an o kadar” dedi.

En çok aramaların Hatay’dan geldiğini kaydeden Akın, “İkincilik Maraş, üçüncülük Adıyaman, dördüncülük Gaziantep, beşincilik Malatya. Buradaki arkadaşlarımız gerçekten büyük bir özveriyle yardım etmeye çalışıyorlar. Müjde. Siz gelmeden 15 dakika önce yine buradaki arkadaşlarımızın emeği ile bir evladımızı daha kurtarmanın mutluluğunu yaşadılar” diye bilgi verdi.

“BELEDİYE GRUPLARIMIZI BİLGİLENDİRİYORUZ”

CHP Afet Koordinasyon Merkezi’ne telefonla ulaşıldığını ve bilgisayarla notlar alındığını belirten Akın, “Yanında telefonla konuşuyor arkadaşlar not alıyor. Talep türlerine göre bunları kademeli olarak belirliyoruz. Belediye gruplarımıza da haber verin.” Kılıçdaroğlu, “Yardım taleplerinin en çok odak noktası nedir?” diye sordu. Akın, “Enkaz” yanıtını verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Artık cenazemizi almak istiyoruz…’ diyerek ona döndü efendim.”

“ÜÇÜNCÜ GÜNDEN SONRA TALEPLER DEĞİŞTİ”

Afet Koordinasyon Merkezi’nde görevli bir görevli Kılıçdaroğlu’nun sorusuna, “İlk günler böyle değildi. İlk günler farklıydı. Üçüncü günden sonra talepler değişti.”

“72 SAATTEN KİMSE GİTMİYORDU, İLK BİLDİRİMİ BURDAN YAPTIK, 88 SAAT SONRA DEDİLER”

Kılıçdaroğlu, çalışmayla ilgili bilgi aldıktan sonra Afet Koordinasyon Merkezi çalışanlarına “Kolay gelsin” dileklerinde bulundu.

CHP Afet Uyum Merkezi’nde çalışan bir başka gönüllü genç de Kılıçdaroğlu’na, “Arkadaşımın kuzeni kendisi ve kuzeni ile birlikte kaçtı. 72 saat kimse gitmedi. İlk ihbarı burada yaptık. 88’in sonunda da kurtarıldılar. Saatler oldu. Mutluyuz. Kendisi Adıyaman’da” dedi. Kılıçdaroğlu, gence, “Haydi, gözün aydın” cevabını verdi.

turgutlu-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu