Haber

Rusya: Luhansk’ta Ukrayna ordusunun ABD silahıyla düzenlediği saldırıda 14 kişi öldü

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ordusunun NATO ülkelerinin sağladığı istihbaratı kullanarak Luhansk’a düzenlediği saldırıda 14 kişinin öldüğünü, 24 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin dün ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar sistemini kullanarak Luhansk bölgesine bağlı Novoaydar kentindeki bir hastaneye saldırı düzenlediği belirtildi.

Bu baskında uydu bilgileri de dahil olmak üzere NATO ülkeleri tarafından sağlanan istihbarat bilgilerinin kullanıldığı belirtilen açıklamada, “(Bu saldırı sonucunda) 14 kişi öldü. 24 kişi çeşitli derecelerde yaralandı.” terimler kullanıldı.

Ayrıca Ukrayna ordusunun Herson bölgesindeki Novoya Kahovka’ya fırlattığı 17 füzenin üçte birinin hastane topraklarında infilak ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Hastanelerin kasten hedef alınması ve sivillerin öldürülmesi Kiev rejiminin ciddi savaş suçlarıdır. İnsancıl hukukun korkunç ihlaline tepki verilmemesi, onların çatışmaya ve suçlara doğrudan katılımını bir kez daha teyit ediyor. Bu tür eylemleri tarafsız bir şekilde değerlendirmeye çağrılan uluslararası yapılar da sessiz kalmaktadır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Batılı ülkeler İrpen ve Buça’da Rus ordusunu çifte standartla suçlarken, Ukrayna ordusu Amerikan, İngiliz, Alman ve Fransız silahlarıyla sivillerin öldürülmesini görmezden geldi. Aynı zamanda Avrupa’nın Rusya’ya karşı yasa dışı bir mahkeme kurmak için acele ettiği kaydedildi. .

Batı’nın kendi sorumluluğunu örtmek için dikkatleri başka yöne çekmeye çalıştığına işaret edilen açıklamada, “Kiev silahlı kuvvetlerinin gerçekleştirdiği tüm bu yasa dışı suçlar cezasız kalmayacaktır.” kelime yer aldı.

Rusya Savunma Bakanlığı, dün Ukrayna ordusunun ABD yapımı HIMARS çok namlulu roketatar ile Luhansk bölgesindeki Novoaydar yerleşim birimindeki hastaneye düzenlediği baskında 14 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu